Řecké Athény – destinace na další prodloužený víkend
Řecké Athény – destinace na další prodloužený víkend
Nejstarší stále osídlené město v Evropě? Místo, kde se zrodila demokracie? Město s nejstarším známým divadlem na světě? Athény mají těchto „nej“ více než tušíte. Je to město kontrastů. Setkává se zde více než 3000 let stará historie a tradice s novodobým kosmopolitním rozvojem města. Samotné Athénské metro je toho důkazem - takové podzemní muzeum s archeologickými památkami, které byly objeveny při stavbě, která začala až v 90. letech dvacátého století. Proč tak pozdě, možná proto, že nebylo lehké postavit metro tam, kde na každém metru narazíte na kus nějaké tisíce let staré stavby.
Athény nebo Poseidona?
Kdysi dávno v době antické se dva významní bohové Olympu ucházeli o patronství nově založeného města. Rozhodnout se mezi bohyní moudrosti a strategie Athénou a bohem moře Poseidonem nebylo jednoduché. Aby to bylo spravedlivé, byla vyhlášena soutěž. Patronem se stane ten, kdo přinese městu nejvzácnějším dar. Poseidon daroval sílu moře, Athéna zasadila první olivovník. Rozhodnutí bylo těžké ale lidé si zvolili dar Athény a pojmenovali po ní město. Kdyby to však tenkrát dopadlo jinak, hlavní město Řecka by se mohlo jmenovat Poseidona.
Akropolis a jeho muzeum
Akropolis, v překladu město na pahorku, je bezesporu dominantou a nejznámějším místem v Athénách. Každé starověké město mělo takový akropolis, kde se nacházel chrám zasvěcený bohům, které město a jeho obyvatele opatrovali. Na Akropoli se nachází nejvýznamnější chrám Athén – Parthenon, zasvěcený bohyni Athéně, patronce města. Po tisíciletích válek, okupací, zemětřesení, požárů, při kterých došlo k přestavbě a poničení chrámů na Akropoli je dnes největším nepřítelem Parthenonu smog a klimatické podmínky hlavně kyselé deště, které stavbu z mramoru ničí jako žíravina. Proto je Akropol věčně obestavěný lešením a jeřáby a probíhá rekonstrukce na zachování tisíce let staré stavby, která je pro město symbolem klasického řeckého umění, antické slávy a symbolem demokracie. Pod Akropolí se nachází Dionisiovo divadlo, které je považováno za nejstarší známé divadlo na světe a místo kde se zrodilo divadelní umění.
Plaka
Nejstarší část města, Plaka, se nachází hned pod Akropolí a dodnes si zachovala svůj autentický ráz. Malebné dlážděné uličky plné taveren s tradičním řeckým jídlem, kavárny – řecky kafenia, spousta pouličních umělců a obchodů se suvenýry vás čekají na procházce touto čtvrtí. Nebojte se ztratit a objevit malé zapadlé uličky po cestě nahoru na Akropol. Plaka má své kouzlo také ve večerních hodinách s nasvícenou Akropolí přímo nad vámi. Můžete zde také navštívit jedno z nesčetných muzeí nebo se jen tak kochat atmosférou a malebnými domky. Plaka si také zachovala něco z turecké okupace Athén, která trvala 400 let až do počátku 19. století. Za návštěvu stojí bývalé turecké lázně vedle Římské agory.
Anafiotika
Tato malinká čtvrť se nachází ve starém městě, Plaka, a rozhodně stojí za objevení. Zde se budete cítit jako na jednom z řeckých ostrovů, obklopeni bílými domečky s modrými okenicemi a růžovou, všude rostoucí Bugenvileou. Čtvrť byla postavena přistěhovalci z ostrova Anafi, kteří přišli do Athén v roce 1834 aby pomohli při výstavbě nového majestátního města po tom co Řecko vyhrálo nezávislost od Osmanské říše. Malé, bílé domečky jsou takovým muzeum pod širým nebem a příkladem toho, jak dříve vypadaly domy běžných měšťanů.
Náměstí Syntagma a Monastiraki
Hlavním náměstí města je Syntagma – náměstí Konstituce. Stejně jako náš Václavák, Syntagma je meeting point a místo, kde se odehrávají v dnešní době hlavně demonstrace a protesty. Přímo nad náměstím se nachází budova parlamentu, před kterou se dá vidět střídání stráží. Stráže v tradičním kostýmu se střídají každou hodinu a v neděli v 11 hodin je slavnostní střídání stráží s průvodem. Monastiraki je druhé nejznámějších náměstí, kde se scházejí Athéňané na drink nebo na kávu v jednom ze střešních barů, kde je úžasný výhled na Akropolis a velkou část Athén. Název Monastiraki vznikl podle malého klášterního kostelíků, který se zde nachází. Na Monastiraki také najdete bleší trh, jehož tradice sahá až do doby turecké okupace.
Nákupní ulice Ermu
Pokud vás lákají nákupy tak se určitě vydejte na známou nákupní ulici Ermou, která vede od náměstí Syntagma až na Monastiraki. I na této napohled moderní ulici se však dá nalézt kousek historie. Napůl cesty nákupní ulicí se nachází jeden z nejstarších kostelíků v Athénách - kostel Panagia Kapnikarea, který byl pravděpodobně postaven kolem roku 1050 n. l. Při plánování výstavby nového města za krále Otty I. na počátku 19. století, byl kostel určený k demolici. Naštěstí se rozhodlo o jeho zachování.
Panathénajský stadion – Kalimarmaro
Kalimarmaro znamená v překladu „hezký mramorový“ a tento stadion, který byl místem konání prvních moderních Olympijských her v roce 1896 je opravdu celý z mramoru. Na stadionu se pořádají i koncerty, vystupovali zde například Depeche Mode, REM nebo Bob Dylan.
Západ Slunce z pahorku Lykavittos
Za návštěvu určitě stojí i nejvyšší bod Athén, vrch Lykavittos, který má 277 m. n. m. a je tam úžasný výhled na celé město, který je populární hlavně při západu slunce. Nahoru se dá dostat lanovkou nebo pěšky za půl hodiny. Odměnou za výstup vám bude nádherný výhled. Pahorek Lykavittos byl velmi dobrým strategickým místem pro výstavbu Akropole, ale kvůli nedostatku zdrojů vody se nakonec Akropolis nachází tam, kde ho moc dobře známe.
Jezero Vouliagmeni a pláže na jihu Athén
Pokud by se vám zachtělo na pláž, 30 minut jízdy od centra tramvají č. 5 nebo 6 se dostanete na jednu z Athéňany oblíbených pláží v části Glyfada, která je považována za jednu z nejdražších částí Athén. Od konečné zastávky tramvají se také dostanete autobusem č. 122 k jezeru Vouliagmeni, které slouží jako přírodní lázně a má příjemnou teplotu na koupání celý rok.